Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Izbica

W dniu 10 kwietnia 2021 r. o godzinie 2108 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krasnymstawie wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego w zabudowie szeregowej mającego miejsce w Izbicy przy ul. Rynek. W chwili przybycia pierwszych zastępów straży paliło się poddasze w budynku mieszkalnym w kompleksie zwartej zabudowy. Pożar był w fazie rozwiniętej, ogniem objęty był cały dach jednego z segmentów zabudowy. W chwili dojazdu zastępów trwała ewakuacja mieszkańców segmentów sąsiadujących z budynkiem objętym pożarem. W ewakuację prowadzoną przez ratowników OSP Izbica oraz Policjantów  włączyli się okoliczni mieszkańcy.

Po odłączeniu napięcia w budynku objętym pożarem podano 4 prądy w natarciu  i jeden prąd wody z podnośnika SHD-25. W trakcie działań pożar zaczął obejmować poddasze w sąsiadującym segmencie – przenosząc się pustymi przestrzeniami międzystropowymi. Dzięki szybkiej lokalizacji pożar nie przedostał się na inne kondygnacje.

Po ugaszeniu pożaru sprawdzono wszystkie pomieszczenia oraz sąsiadujące segmenty przy użyciu kamer termowizyjnych. W akcji ratowniczo-gaśniczej trwającej blisko 3 godziny udział brało 9 zastępów z jednostek: JRG Krasnystaw (4), OSP KSRG Izbica (1), OSP KSRG Ostrzyca (1), OSP KSRG Małochwiej Duży (1), OSP Wólka Orłowska (1), OSP  Tarnogóra  (1) – łącznie w działaniach brało udział 30 strażaków. Na miejsce zdarzenia przybył również Komendant Powiatowy PSP w Krasnymstawie, Komendant Powiatowy Policji w Krasnymstawie, Wójt Gminy Izbica. Działania zabezpieczał Zespół Ratownictwa Medycznego. Obecnie trwają czynności wyjaśniające okoliczności powstania pożaru.

Skip to content